Pinkbike wywiad z Alsdair MacLennan – Jego rama rowerowa na zamówienie. Rama Enduro Zumbi Cycles
Większość jeżdżących na rowerach enduro, wydaje się satysfakcjonować użytkowanie masowo produkowanych rowerów mtb (…)
Niewiele firm daje faktyczna możliwość pokazania ich kreatywnej strony, jedna z nich jest właśnie Zumbi Cycles, która współtworzy z klientami ich wymarzone enduro. (…)
Wybitny Alsdair MacLennan współpracując z Pawłem Matuszyńskim- konstruktorem Zumbi Cycles stworzył rower górski, który nie pozostawia wątpliwości co do swoich mocno zatopionych w grawitacji korzeni.
Nisko i luźno zawieszony, średniej wielkości rower ma ultra dlugą górną rurę- 635mm, kąt główki ramy mtb 64 stopnie oraz 430mm tylnie widełki. Regulowany od 140 do 165 skok – daje możliwość zwinnej jazdy jak i starć z wertepami.
Miałem okazje porozmawiać z Alsdairem o jego wyjątkowym rowerze do enduro podczas SRAM Specialized Enduro w Kronplatz.
Wiec jak powstał ten rower?
Spotkałem Pawła zupełnie przypadkiem podczas wyścigu Enduro w Polsce, gdzie zająłem trzecie miejsce. Po chwili rozmowy Paweł Matuszyński postanowił ze zrobi dla mnie ramę na zamówienie. Stwierdziłem ze stworzenie sprzętu który będzie dostosowany do mojego stylu jazdy to świetny pomysł i po doprecyzowaniu kwestii geometrii, trzy tygodnie później rower został mi dostarczony do domu;)
Czy stworzenie rower enduro od podstaw – jest dla każdego?
To opcja która Zumbi oferuje automatycznie, wybierasz sobie kat nachylenia, długość górnej rury, długość rury siedzenia- w zasadzie wszystko cokolwiek chcesz.
Co było Twoja inspiracja ?
Szczerze mówiąc, Paweł był sceptycznie nastawiony do moich parametrów geometrii. Ma w sobie cos z Mondraker Dune XR – na którym jeździłem i bardzo go lubię, ale niezbyt pasował do przedniego trzonu geometrii – rower dopasowany do moich potrzeb to taki z 65mm górna rura ramy, 65 stopniowym przednim kącie podczas gdy cała reszta nachyleń jest raczej standardowa.
Czy rama robiona na zamówienie jest o wiele droższa?
Nie jest droga, każda rama jest ręcznie robiona wiec tutaj chodzi jedynie o odpowiednie przycięcie. Podobało mi się ze nad wszystkim miałem kontrolę – mogłem nawet wybrać rozmiar tylnej osi – 142 lub 135 lub BOOST oraz zewnętrzne lub wewnętrzne prowadzenie linek.
Co Ci się w nim najbardziej podoba?
Jest bardzo stabilny, nawet na krótkich singlach, jest ostry, szybki i zrywny. Mimo ze jest przekształcony z szablonu all mountain / trail, przód jest całkowicie zjazdowy. W zasadzie zastąpił mój rower zjazdowy. Trasy które wybieram są duże i wyboiste, a ten rower pokonuje je jak DH, na którym można jeździć cały dzień i pokonywać wzniesienia jak na Enduro.
Jaka to konstrukcja?
Używam amortyzator FOX Float 36, mimo ze początkowo chciałem RC2. Nie chciałem jednak wydziwiać z CTD, interesował mnie CTD edycja 2014 ale nie był dostępny w momencie składania zamówienia. Wyposażę w niego kolejny – XX1. Reszta osprzętu to Hope- Pro2 Straigh, hamulce M4 oraz kierownica i mostek Burgtech.
A kolor? Dosyć krzykliwy…
Nie miałem z tym nic wspólnego- Paweł powiedział » chce Ci zrobić ramę i pomalować ja na żółto ». Ale podoba mi się, jest świetna !
Do jakiego rodzaju Enduro najbardziej nadaje się ten rower?
Z jego długością na zamówienie nie będzie dobry do wspinaczki ani na płaskich nawierzchniach. Niezłe trzyma prędkość na wybojach i korzeniach(?) a jak tylko podkręcasz go do 10 mili na godzinne prowadzi się fantastycznie. Świetnie sprawdził się w Mega, szczególnie na śniegu, nie wpadał w poślizg ( Ali ukończył na 50 pozycji w Mega oraz na 14 w Cervinii)
Zumbi Cycles oferuje opcje custom dla wszystkich Enduro/All Mountain F11.
Więcej informacji na www.zumbicycles.com/bikes
ENDURO Mountainbike Magazine